In onze vorige historische terugblik, deel 1 over het ontstaan van de Oranjevereniging, gingen we terug naar 1909–1911, toen uit de eerste plannen voor een Oranjefeest uiteindelijk de Oranjevereniging Katwijk aan Zee ontstond. Daarna moest de jonge vereniging zich gaan bewijzen. En dat gebeurde al snel.
Een flinke krachtproef in 1913
In 1913 kreeg de Oranjevereniging een grote opdracht: het organiseren van de Onafhankelijkheidsfeesten op 4 september. Het programma begon al om half acht ’s morgens met het luiden van de klokken en het spelen van het Wilhelmus vanaf de torentrans. Daarna volgden onder meer een onthaal van de schoolkinderen, de aankomst van de KW 88 met daarop een als prins verklede deelnemer, een landing bij restaurant De Zwaan en een historische optocht door Katwijk.
Ook waren er ringrijderij en andere feestelijkheden. Voor een vereniging die nog maar enkele jaren bestond, was het meteen een omvangrijk programma.

Honderd jaar onafhankelijkheid van de Franse overheersing werd in 1913 ook in Katwijk uitgebreid gevierd.
Oorlog en daarna opnieuw feest
Lang kon de vereniging niet onbezorgd doorgaan. In 1914 brak de Eerste Wereldoorlog uit. Nederland bleef neutraal, maar ook Katwijk ondervond de gevolgen. Verschillende vissers en zeevarenden kwamen om door de oorlogvoering op zee en er was weinig reden voor uitbundige feesten.
Na de oorlog veranderde dat. In de jaren twintig kwamen de festiviteiten weer op gang. Een hoogtepunt was het 25-jarig regeringsjubileum van koningin Wilhelmina in 1923. In Katwijk werden opnieuw historische erepoorten gebouwd, optochten gehouden en ringrijderijen georganiseerd. Ook de inmiddels bekende ‘landing van de Prins van Oranje’ op het strand kreeg opnieuw een plaats in het programma.

De nagespeelde landing van de Prins van Oranje tijdens de viering van het 25-jarig regeringsjubileum van koningin Wilhelmina in 1923.
In deze jaren verbleef prinses Juliana bovendien regelmatig in Katwijk tijdens haar Leidse studietijd. Ook dat versterkte de bijzondere band tussen Katwijk en Oranje.

Eerewacht van de Afdeeling Katwijk van den Bijzonderen Vfrijwilligen Landstorm ter gelegenheid van de inkomst van H.K.H. Prinses Juliana op 10 september 2027.
Crisisjaren voor de vereniging
Aan het begin van de jaren dertig kreeg de Oranjevereniging het moeilijk. De economische crisis raakte ook Katwijk en mensen hadden andere zorgen aan hun hoofd. De belangstelling voor het verenigingswerk liep terug. Tijdens een vergadering in Casa Cara bleek zelfs dat te weinig leden aanwezig waren om een nieuw bestuur te kunnen kiezen. Er moest een tweede vergadering worden uitgeschreven.
Onder een nieuw bestuur werd vervolgens geprobeerd de vereniging weer nieuw leven in te blazen. Daarbij kwamen ook bekende onderdelen terug, zoals de landing van de Prins van Oranje.
25 jaar Oranjevereniging
In 1935 vierde de Oranjevereniging haar 25-jarig bestaan. Dat gebeurde met een feestelijke bijeenkomst waarbij tal van vertegenwoordigers uit Katwijk aanwezig waren, onder wie mensen uit kerken, verenigingen, scholen en het gemeentebestuur. Er waren felicitaties voor koningin Wilhelmina en prinses Juliana, muziek, filmvoorstellingen en natuurlijk volop aandacht voor Oranje. De vereniging keek terug op haar eerste kwart eeuw, maar vooral ook vooruit.

Nog één keer volop feest
In de laatste jaren voor de Tweede Wereldoorlog waren er opnieuw volop Oranjefeesten. Het huwelijk van prinses Juliana en prins Bernhard in 1937 en de geboorte van prinses Beatrix in 1938 werden ook in Katwijk uitbundig gevierd. Niemand kon toen vermoeden hoe snel alles zou veranderen. Op 31 augustus 1939 werd in Katwijk nog uitgebreid Koninginnedag gevierd. Nog geen jaar later brak de oorlog uit en werden Oranjeverenigingen door de bezetter verboden. Na de oorlog begint het volgende hoofdstuk van onze geschiedenis.

Feeest het strand tijdens een van de laatste Oranjefeesten vóór de Tweede Wereldoorlog.
Onder ons vaandel vind je nog een aantal foto’s van de viering van Koninginnedag vóór de Tweede Wereldoorlog.
In een volgend historisch verhaal kijken we verder naar de naoorlogse jaren en zien we hoe de vereniging zich verder ontwikkelde.
Toen én nu: door Oranje verbonden.




















